A TOZ-8 kispuska és lõszere

A kispuska megtöltésének és ürítésének szabályai, fogásai. A TOZ-8 kispuska egy-lövetû fegyver, ûrmérete 5,6 mm (I. ábra). (Nagyobb képekért kattintson a képre!)

A lõfegyverek egyik legegyszerûbb változata, az alapfokú lövészeti oktatás általánosan alkalmazott eszköze.
Súlya 3,12 kg, teljes hossza 110 cm, a csõ hossza 64 cm.
Irányzéka 25 m-tõl 250 m-ig a céltávolságnak megfelelõen állítható, az irányzóvonal hossza 58 cm.
A kispuskához 5,6 mm-es ólomlövedékû céllövõ töltényt használunk, melynek maximális repülési távolsága 1500 m. Életveszélyes sérülést okozó képességét a repülési távolságon mindvégig megtartja.
A lövészeti oktatás során lõgyakorlatok végrehajtására általában 25 és 50 m-re használjuk.
A csõ: a csõben zajlik le a lõporégés, ezért a fegyver egyik legfontosabb alkatrésze. Határolja a gázok terjeszkedési irányát, továbbá megadja a lövedék röpirányát, kezdõsebességét és huzagolása segítségével a lövedék jobbra tartó hossztengely körüli forgását. A lövedék forgása biztosítja a levegõbeni állékonyságát (a lövedék nem bukdácsol a levegõben). A csõ huzagolása 4 menetes (4 barázda és 4 ormózat).
A csõ ûrmérete (5,6 mm) a szemben levõ ormozatok (kiemelkedések) közötti távolság. (2. ábra).

A csõ hátsó része a sima falú töltényûr, amely a töltényt fogadja magába.
Az irányzék és a célgömb: a fegyver célra irányítására szolgálnak, mindkettõ a csõre van szerelve. A csõtorkolat közelében van a célgömb, míg a csõfarnál az irányzék. Az irányzékcsapón a céltávolságnak (irányzéktávolságnak) megfelelõ számok és osztások vannak, amelyek az irányzéktoló segítségével állíthatók be. Az irányzékcsapó hátsó részén levõ négyszöges kivágását nézõkének nevezzük (3. ábra).

A zárszerkezet: rendeltetése a töltény bevezetése a töltényûrbe, a csõfar elreteszelése, a lövés kiváltása, majd a hüvely kihúzása és kivetése. A zárszerkezet mozgását hátrafelé a zárszerkezet akasztó határolja. A csõfar reteszelését a zárszerkezet fogantyúja végzi azáltal, hogy a töltényûr könyök bevágásának függõleges részébe tolódik (a fogantyú lefelé való elfordításával). A zárszerkezet törzs hengeres furatában van az ütõszeg. Az ütõszegen levõ helyretoló rugó üti elõre az ütõszeg csúcsot a töltényhüvely csappantyújára. A zárszerkezet mellsõ része a töltény peremágy, amelynek két oldalán nyúlik elõre a hüvelyvonó. A hüvelyvonó a töltéskor ugrik rá a töltény peremére, és ürítéskor húzza hátra a hüvelyt kivetésig (4. ábra).

Az elsütõszerkezet: az elsütõbillentyû, az elsütõemelõ és a sátorvas szerkezeti elemekbõl áll. Az elsütõbillentyû tulajdonképpen egy kétkarú emelõ, amely felsõ középsõ részével csappal rögzítõdik az elsütõ emelõhöz (5. ábra).

A billentyû elhúzá-sakor-a csapja körül elfordulva felsõ része lehúzza az elsütõemelõt, amely ki-mozdul az ütõszegfej feszítõ nyugasza alól és felszabadítja az ütõszeget. Ezzel lehe-tõvé válik az ütõszeg elõre mozgása (megtörténik a lövés). A sátorvas a billentyû óvására szolgál.
A fegyverágy: a puska fémrészeit tartja össze. hogy célozott lövés leadása lehetõvé váljon. illetve minden lövéshez azonos fogást biztosítson. Az ágynak a vállhoz támaszkodó része a tusa. a billentyûnél elvékonyodó része pedig a tusanyak. A tusa hajlítottsága csökkenti a fegyver hátra lökõ erejét.
A tusaborító lemez a tusa sérülések ellen való védelmére, a szíjkengyel karikák pedig a hordszíj felerõsítésére szolgálnak.
A tisztító szerelékek fontos kiegészítõi a puskának, a fegyver tisztítását szolgálják.
A csõ tisztítását a tisztítóvesszõvel, a rácsavarható kóchengerrel, illetve a csõkefével végezzük. A tisztító kellékekhez tartozik még az olaj és a fegyverzsír (kóc, rongy, fapálca).
A kispuska lõszere. A kispuska lõszere a 6 mm-es (5,6 mm-es) peremgyújtású céllövõ töltény.
Részei: lövedék; hüvely a csappantyúval; lõportöltet (6. ábra).

A lövedék: hengeres, tompa csúcsú. A hengeres részen három gyûrû van, ezek segítik elõ a lövedék csõbe való besajtolását. A lövedék anyaga antimonnal ötvözött ólom. Az oxidáció ellen és a kenõhatás növelésére parafinnal vonják be.
A hüvely a csappantyúval: a hüvely vörös- vagy sárgaréz (lágyvas) rugalmas anyagból készül, hogy a lõporégés következtében fellépõ nagy gáznyomás hatására ne szakadjon szét. A csappantyúelegynek nevezett, ütésre érzékeny robbanóanyag (szénoxid vagy durranóhigany) a hüvelyfenék perem részében van elhelyezve.
A lõportöltet: finom szemcséjû, gyér füstû lõpor, amelyet a csappantyú robbaná-sa gyullaszt meg. A lõpor gyors égése következtében nagy nyomású gáz képzõdik, amely a lövedéket a csõben megindítja, és nagy gyorsulással áthajtja.
A töltények 100 vagy 50 darabonként kartondobozban vannak csomagolva. A kispuskából kilõtt lövedék veszélyességére jellemzõ, hogy 50 m-en a 3 mm-es bádoglemezt átüti, a csontot 250 m-ig összeroncsolja.
A kispuska megtöltésének és ürítésének fogásai, szabályai, szerkezeteinek mûködése. A kispuska megtöltéséhez a zárfogantyú felfelé való elfordításával kinyitjuk a zárszerkezetet, majd hátrahúzzuk. A töltényûr ezáltal szabaddá válik és belehelyezhetjük a töltényt. A zárszerkezetet ütközésig elõretoljuk (a töltényt a tölté-nyûrbe toljuk) és a zárfogantyút jobbra elfordítjuk. A zárszerkezet elõremozgása közben az ütõszegfej feszítõ nyugasza fennakad az elsütõemelõn és megáll. A zár-szerkezet törzs és a zártest folytatva a mozgást, összenyomják a helyretoló rugót, eközben a hüvelyvonó karma ráakad a hüvely peremére. A fogantyú jobbra fordí-tásával a zárszerkezet reteszeli (lezárja) a csõfart. A lövést az elsütõbillentyû hátra-húzásával válthatjuk ki. Az elsütõ billentyû meghúzásakor az elsütõ emelõ lesüllyed, kimozdul az ütõszegfej feszítõ nyugasza alól és elszabadítja az ütõszeget. A helyretoló rugó szétnyomódva nagy erõvel elõre löki az ütõszeget. Az ütõszeg a zártest vájatában mozog, az ütõszegcsúcs ráüt a hüvely peremére, végbemegy a lövés. A kispuska ürítését úgy végezzük el, hogy a zárfogantyút balra felfelé elfordítjuk és a zárszerkezetet ütközésig hátrahúzzuk. Eközben a hüvelyvonó kihúzza a töltényûrbõl az üres hüvelyt, és a zárszerkezettel együtt hátramozog. Amikor a hü-vely pereme eléri a hüvelykivetõt, az erõteljes ütéssel jobbra kiüti (kiveti) a hüvelyt. A zártest korlátozó kiszögelése beleütközik a zárszerkezet megakasztóba, a zárszerkezet megáll.
A kispuska karbantartásának szabályai és fogásai. Karbantartáson a kispuska szakszerû tisztítását és kenését (zsírozás, olajozás) értjük. Célja, hogy a kispuska állandóan üzemképes állapotban legyen. A rendszeres karbantartás és a helyes használat magában foglalja: a fegyver szabályos kezelését és rendeltetésszerû használatát; az elõírt technikai ellenõrzések (megvizsgálás) megtartását; a meghibásodások idõbeni javítását; a fegyver rendszeres tisztítását és kenését; helyes tárolását, biztonságos megõrzését.
A karbantartást a szerelékekkel és megfelelõ tisztítószerekkel végezzük és csak a rendszeresített anyagokat szabad használni. Ezek a következõk: fegyverolaj transzformátor-, len-, vagy repceolaj); tiszta pamutrongy, kenderkóc vagy tiszta gyapot; a nehezen hozzáférhetõ részekhez alkalmas formájú fapálcikák.
A kispuska tisztítását el kell végezni:
Naponta a fegyverrel történõ foglalkozás után; hetenként, egyszer, ha a fegyvert nem használjuk; lövészet után azonnal (ha egy lövést adunk le, akkor is).
Naponkénti karbantartás (foglalkozás után) inkább ellenõrzõ jellegû, azokat az alkatrészeket kell megtisztítani, ahol szennyezõdést észleltünk.
Ha a fegyvert nem használjuk (raktárban tároljuk, de nincs lezsírozva), akkor hetenként egyszer alaposan karban tartjuk minden alkatrészét.
Lövészet után azonnal, lehetõleg a helyszínen végezzük el a karbantartást. Különös figyelmet fordítsunk azokra az alkatrészekre (pl. csõ, töltényûr, zárszerkezet), amelyek a lõporfüst által szennyezõdtek. A tisztítást addig végezzük, amíg a tisztító rongyon (tisztító gyapoton) lõporszennyezõdést észlelünk. Ha kispuska tisztítását a lõtéren nem tudjuk végrehajtani, a lõporfüsttel szennyezett alkatrészeket feltétlen kenjük be fegyverolajjal (az oxidáció megakadályozása céljából). Ezt követõen a karbantartást alkalmas helyen és idõben azonnal végezzük.
A csõ tisztítását csak a töltényûr felõl szabad végezni. Az ólomlerakódás eltávolításához a sárgaréz drótkefét használjuk, de a csõtorkolattól visszafelé húzni nem szabad. (A csõtorkolatnál lecsavarjuk és újra a töltényûr felõl toljuk a csõbe.) A töltényûr és az elsütõszerkezet tisztításához alkalmassá kifaragott fapálcikákat használjunk.
A karbantartásnál nem szabad
- a kispuskát a fegyvertokon tisztítani és olajozni;
- a tisztításhoz kõport, krétaport, homokot, maró anyagot használni;
- nedves vagy szennyes felületet olajozni.
Terepfoglalkozás és lövészet elõtt a kispuskát az olajtól szárazra kell törölni, mert a por, piszok az olajra rakódva mûködési akadályt idézhet elõ.
Fegyverszobába, raktárba (fegyverállványra) csak gondosan karbantartott fegyvert szabad elhelyezni!